Francezii au cucerit Xterra prăfuit, Erben are argint european

înot

Pilotii de elita cu capace rosii de inot urca deja primii metri din 1.500 in iaz. „Apa este bună, caldă și curată”, laudă Radek Adamec din Praga, Iazul Křišťanovice. durere decât ironman ”

„ Mă bucur că chiar amatorii și-au permis costumele, deoarece înotul este întotdeauna mai ușor cu asta. Acolo am întotdeauna cele mai mari probleme, dar bicicleta și alergarea au devenit deja mai puternice. Cel puțin sper că este ”, zâmbește Adamec, care a stat la începutul lui Xterra în Prachatice pentru prima dată.

“Mă aștept să experimentez și mai multă durere aici decât o jumătate de ironman, pentru că Xterra este mult mai intens.Mă pregătesc sistematic pentru Prachatice tot anul, așa că acum aștept cu nerăbdare. Mai mult, nu am auzit decât laude din partea concurenților străini de pe cursă și pe pistă, iar acest lucru este un mare succes pentru întregul triatlon ceh ”, se laudă Adamec, ai cărui prieteni l-au adus recent la sportul cu trei discipline. „Poate am învățat să înot foarte bine, dar sper totuși să ajung mai bine în apă”, spune atacatorul, care a ajuns la final la 183. în trei ore și jumătate.

kilometri în șa de biciclete montane. A fost condus prin terenuri, păduri sau drumuri de câmp. „Probabil că ar trebui să mă tragă din apă. Și chiar și după asta, n-aș da-o cu bicicleta ”, a râs unul dintre spectatorii care a înveselit cursele trecătoare pe digul iazului.Aici și puțin mai departe, fanii au încurajat triatletele individuale. Aici au predat bicicletele în depozit și mai exista un traseu de rulare de zece kilometri înaintea lor. Ruben Ruzafa, un triatlon în vârstă de 35 de ani din Spania, a fost primul care a venit la Prachatice cu bicicleta.

Dar în ultima, a treia parte a cursei, Ruzafa nu a păstrat conducerea. A fost depășit de francezul Arthur Serrieres, cu zece ani mai tânăr. A ridicat mâinile la final după 2 ore, 31 minute și 42 de secunde și a devenit campion european.

Dar spaniolul nu s-a pregătit pentru locul doi și a terminat pentru medalia de argint la 2: 32: 04.9. Al treilea bărbat din categoria elite sâmbătă a fost sud-africanul Bradley Weiss, care a fost la două minute și jumătate în spatele câștigătorului.Karel Zadák, triatleta în vârstă de 41 de ani din Moravia de Sud Střelice, a fost primul pilot ceh Xterra care a reușit. El a ajuns la Velké náměstí ca al șaptelea pilot în clasamentul absolut la 2: 38: 57,4.

Chiar și în centrul orașului, au fost multe aplauze de-a lungul pistei. „Vino, vino, dă, dă”, unul dintre spectatorii tuturor celor care l-au trecut s-a încurajat neobosit la intrarea în Piața Mare. L-a atins pe unul dintre triatletii obosiți și a încercat să-l împingă înainte simbolic.

În categoria femeilor, ca și la categoria bărbați, Franța a domnit din nou. La ora 3: 01: 03,2 concurentă Morgane Riou a ajuns pentru titlul de campioană europeană.Triatleta cehă Helena Karásková Erbenová a terminat pe locul doi, care a fost în finală în 3 ore, 1 minut și 48 de secunde și a apărat argintul de anul trecut. Elvețianul Loanne Duvoisin a terminat al treilea sâmbătă la 3: 02: 28.5.