Real Madrid pierde acasă cu Sociedad, în timp ce Barcelona trece de Getafe

Uncategorized

Arbitrul a arătat locul în 80 de secunde când Casemiro l-a faultat pe Mikel Merino pe partea dreaptă a zonei. Willian a urcat și l-a tras direct în plasă. Madridul a trebuit să aștepte până în minutul al nouălea pentru prima vedere a portii, dar lovitura rapidă a lui Karim Benzema de pe stânga a zburat peste poartă și în afara porții îndepărtate. Santi Cazorla dublează Real Madrid și câștigă remiza prețioasă Villarreal Citește mai mult

< Benzema a avut o altă șansă în minutul 15 când a încercat să treacă mingea peste Gerónimo Ruilli, dar portarul Sociedad a ajuns suficient pentru a-l ține departe și mingea a fost aruncată departe de pericol.Ruilli a făcut apoi o salvare bună pentru a-l nega pe Luka Modric, al cărui șut puternic a rupt printr-o suprafață de penalti aglomerată după un corner. Sergio Ramos s-a luptat pentru mingea în fața porții, dar arbitrul a făcut semn cu mâna. Chiar înainte de pauză, încercarea centrării lui Vázquez a lovit exteriorul stâlpului, iar Madridul a intrat în urmă la pauză.

Gazdele au început a doua repriză pe piciorul din față, cu Modric și Rafaël Varane respins în primele momente. și Vinícius Júnior – care debutează în liga completă – îndoind un șut pe larg.La celălalt capăt, Mikel Oyarzabal a șters o lovitură puțin peste când i s-a oferit șansa de a dubla avantajul lui Sociedad.

Frustrarea fanilor gazdelor a crescut pe măsură ce lovitura încrucișată a lui Adnan Januzaj a fost îngustă și deja abundentă. huiduielile s-au intensificat când Vázquez și-a adunat al doilea cartonaș pentru un fault asupra lui Merino chiar după ora în care Isco a risipit posesia în mijlocul terenului.

Acest lucru a venit la scurt timp după ce Isco a intrat în locul lui Casemiro, lăsându-l pe Madrid fără un mijlocaș o formațiune agresivă care nu le dădea altă opțiune decât să continue să atace. Madrid a dorit o nouă penalizare în minutul 65, când Vinicius a căzut sub o provocare a lui Ruilli în timp ce încerca să rotunjească portarul, dar arbitrul a fluturat din nou apelurile.Deși reluările au sugerat că Ruilli nu a primit nimic din minge, nu a existat nicio intervenție VAR. doar larg. Totuși, Sociedad a marcat din nou în ultimele 10 minute, cu Willian aplecat într-o centrare pentru nemarcat Pardo pentru a trece dincolo de Thibaut Courtois. Facebook Twitter Pinterest Luis Suárez sărbătorește marcarea golului decisiv împotriva Getafe pentru a extinde conducerea Barcelonei în vârful Ligii. Fotografie: Manu Fernández / AP

Lionel Messi și Luis Suárez au fost ambii vizați, Barcelona a câștigat cu 2-1 la Getafe pentru a-și mări avantajul în vârful Ligii.Messi a marcat cel de-al 16-lea gol al sezonului în sezon și Suárez al 12-lea, Barça a urcat cu 2-0 în prima repriză, în timp ce Jaime Mata a retras unul pentru Getafe înainte de pauză. Mata a ratat un gol deschis după ce a trecut mingea pe lângă Marc-André ter Stegen la jumătatea reprizei, înainte ca lui Messi să i se refuze de 400 de ori golul ligii sale de către portarul de acasă, David Soria. mai mult

Cea de-a 12-a victorie a sezonului în liga lui Barca i-a ridicat departe de cei mai apropiați provocatori, Atlético Madrid, care au remizat 1-1 cu Sevilla, pe locul trei, la Ramón Sánchez Pizjuán. Antoine Griezmann a marcat cu o lovitură liberă uimitoare la lovitura de pauză pentru a anula deschiderea lui Wissam Ben Yedder pentru gazde, dar punctul nu a făcut prea mult pentru aspirațiile de titlu ale ambelor părți.Atlético și-a prelungit cursa neînvinsă la 14 meciuri în toate competițiile, dar a marcat Barça cu cinci puncte, în timp ce Sevilla, cu două puncte mai în spate, a remizat patru din ultimele cinci meciuri din liga.

liga pe locul al patrulea, a cedat în timpul pauzei pentru a pierde 1-0 la echipa de nivel trei L’Entente SSG. Angers a pierdut, de asemenea, cu 1-0, în fața amatorului Viry-Chatillon, în timp ce Nimes Olympique a fost învins în totalitate cu 3-0 de Lyon Duchère.

Printre cluburile din Liga 1 care s-au calificat pentru runda următoare s-au numărat Olympique Lyonnais , care a învins liga inferioară Bourges cu 2-0, și Stade de Reims, care l-a învins pe Lens cu același scor.Clubul de jos Guingamp a câștigat cu 4-2 în deplasare la Stade Pontivyen, în timp ce AS Monaco – în prezent al doilea de jos în ligă – a obținut, de asemenea, o victorie rară, eliminându-l pe Canet Roussillon cu 1-0 în deplasare de acasă.